УФУС АФА ЗАШТИТА

Bilten UFUS AFA
САВЕТ АДВОКАТА
Slika
Стеван Пајовић, канцеларија "Т-С Легал"
УФУС АФА ЗАШТИТА

Организација филмских аутора Србије је непрофитна организација чији је циљ колективно остваривање имовинских ауторских права филмских аутора и других носилаца права. УФУС АФА ЗАШТИТА штити права филмских (и телевизијских) аутора: редитеља, сценариста, сниматеља и аутора анимираних филмова на основу уговора који су они склопили са УФУС АФА ЗАШТИТОМ или на основу Закона о ауторском и сродним правима (композитори своја права остварују преко СОКОЈ-а).

Која права штити УФУС АФА ЗАШТИТА?

Опште правило је да се ниједно имовинско ауторскоправно овлашћење не може вршити без дозволе аутора. Аутор, односно носилац ауторског права има апсолутно, искључиво, ерга омнес право да другоме забрани или дозволи коришћење свог дела.Филмски аутори су власници својих дела, па су тако овлашћени да свакоме дозволе или забране да та дела умножавају, приказују у биоскопу, емитују, реемитују, саопштавају на јавним местима, интерактивно чине доступним (видео он деманд) и сл. Своја права могу остваривати индивидуално или колективно, а то највише зависи од саме природе појединих облика искоришћавања. Па тако, право на умножавање, биоскопско приказивање, емитовање и интерактивно чињење доступним се остварују индивидуално, пошто је у тим ситуацијама релативно једноставно да носилац права и корисник ступе у директне преговоре о условима коришћења.

Међутим, поједина имовинско-правна овлашћења је немогуће индивидуално остварити, па се остварују колективно. Такав је случај са реемитовањем. Шта је реемитовање филмских дела? Иако наш закон прави одређену конфузију јер непотребно прави разлику између реемитовања и кабловског реемитовања, реемитовање у суштити представља свако истовремено саопштавање филмског дела јавности у неизмењеном и целовитом облику од стране лица које није ТВ станица која филмско дело изворно емитује. У пракси се реемитовање врши путем кабловског система, ИПТВ-а, овер-тхе-топ услуге или дирецт то хоме (ДТХ) услуге.

Зашто је право на реемитовање филмских дела немогуће индивидуално остваривати, за разлику од права на биоскопско приказивање или емитовање. Па зато што се као корисници права на реемитовање филмских дела појављују оператори, који истовремено дистрибуирају велики број телевизијских програма у оквиру којих се емитује још већи број филмских дела. Оператор није упознат са програмском шемом сваког канала који дистрибуира у својој понуди, односно нема сазнања чија дела реемитује, па није ни у могућности да право на реемитовање филмских дела прибави у директном односу са аутором или другим носиоцем права. Из тог разлога је у нашем законодавсту прописана обавеза остваривања права на реемитовање искључиво преко организације за колективно остваривање ауторског права.

Чија дела штити УФУС АФА ЗАШТИТА?

УФУС АФА ЗАШТИТА је на основу закона и дозволе Завода за интелектуалну својину овлашћена да ”другоме забрани или дозволи реемитовање и кабловско реемитовање филмских дела” свих домаћих и страних филмских дела. Наиме, постоје три категорије аутора/носиоца права на филмским делима, а то су: домаћи аутори – чланови УФУС АФА ЗАШТИТЕ, домаћи аутори који нису чланову УФУС АФА ЗАШТИТА и страни аутори. Домаћи аутори – чланови УФУС АФА ЗАШТИТЕ су на искључив начин уступили своја права УФУА АФА ЗАШТИТИ, са налогом да она у своје име, а за њихов рачун закључује уговоре са корисницима ауторских дела (операторима) о неискључивом уступању тих права. Међутим, УФУС АФА ЗАШТИТА штити права и домаћих и страних аутора који нису њени чланови, с обзиром да је у нашем праву установљена законска претпоставка да организација има овлашћење да делује за рачун свих домаћих и иностраних носилаца ауторског права у погледу оних права и оних врста предмета заштите који су обухваћени његовом делатношћу, односно његовом дозволом. То је такозвана проширена лиценца, институт који је општеприхваћен у међународној регулативи колективне заштите ауторског и сродних права.